WcvZ116cYOqlO_Jg9c2aVSHqXvhhj6ptAeeepEjvjMw
A kisnyulak igen fejletlenül, csupaszon, vakon és süketen jönnek a világra.
Az újszülött nyúl nem a tejből veszi fel a nélkülözhetetlen ellenanyagokat, hanem a magzatburkon keresztül, már a vemhesség alatt átkerülnek a magzatokba, és így kellő védettséggel születnek meg.
Fejlődésük azonban nagyon gyors. Négy- és hétnapos koruk között elkezd nőni a szőrük, újabb két-három nap múlva pedig, a szemeik, majd a füleik is kinyílnak. Külső füleik, melyek világra jövetelkor aprócskák, gyors növekedésnek indulnak. Az anya napjában csak egyszer szoptat.
Mivel pár napos korban a bőridegek, de az idegrendszer érzékenysége is fejletlen, a fiókák szinte teljesen érzéketlenek a fájdalom és a külvilág ingereire. A szopási ingert is csak az váltja ki, ha mocorgás közben az anya csecse a fióka szájához ér. Ha ez nem történne meg, akkor a fióka hang nélkül éhen pusztulna. A szoptatás két hétig tart, ekkor a kisnyulak már megpróbálnak szilárd táplálékot is fogyasztani. A harmadik héttől előmerészkednek a fészekből.
Ha nyulunk nagyon sok utódot hoz a világra, vagy nem neveli őket, megpróbálkozhatunk a dajkásítással. Ennek lényege az, hogy hasonló fiókát nevelő anya alá helyezzük az elárvult kölyköket. Ilyenkor nem kell az idegen anya elutasításától tartani.
Egészen az első pillanatoktól a fiókákhoz nyúlhatunk- sőt kell is – hisz meg kell nézzük van-e halott fióka a fészekben. Ha a nyuszi hozzánk van szokva semmi problémát nem jelent számára ez. Ha a nyuszi nem kezes, annyira nem ismer minket, akkor mielőtt a kicsikhez nyúlnánk simogassuk át párszor az anya bundáját, hogy az ő szaga legyen a kezünkön..
Ha éppen nincs napokban ellett másik anyánk, megpróbálhatjuk a mesterséges nevelést.